Gäddtrolling en underbar höstdag

När jag vaknar och kollar ut genom fönstret så fattar jag direkt att det kommer bli en riktigt fin höstdag. Solen har precis gått upp över horisonten och sprider ett starkt ljus över hela huset. Trailern sitter på bilen och fiskeredskapen är packade för gäddtrolling.

Vi ska fiska i en liten sjö i närheten av där jag bor och den sjön hyser mängder av gäddor i den mindre modellen, men även dom är roliga att få. Farsan har tagit ledigt en dag och då passar vi såklart på att fiska. När vi är framme vid sjön har vinden lagt sig och några solstrålar skiner fram från den disiga himmelen. Sjön med det kristallklara vattnet och vyn över det orörda landskapet gör att hela kroppen mår bra.

Vi rampar båten och kör ut på den spegelblanka sjön. Nu skall det dras gäddor!

Jag hinner bara sätta i två spön innan en paravan sakta rycks bakåt och gör en liten svallvåg på spegeln. När jag tar tag i spöt känner jag på direkten att det är en liten snipa. Den lilla gröna raketen dras snabbt in och släpps tillbaka till dess rätta element. Motorn puttrar på fint och alla spön är nu ute. Nu är det bara att leta reda på dom lite större fiskarna i den avlägsna lilla sjön.

-Napp, hojtar farsan till!
Jag tar tag i spöt och känner ett rejält gung i spöt och fattar att det är en lite bättre fisk som sitter på kroken. En mörkgrön filur syns bakom båten och tas sedan upp för att krokas av. Gäddan är mörk och iskall, så den har förmodligen stått och surat på botten men kunde inte motstå mitt drag. Det blir ett snabbt kort med de orangegröna träden i bakgrunden.

Efter vi har fixat klart med grejorna så kommer det ett konstigt ljud från motorn och helt plötsligt stannar den. Farsan kollar upp det och ser att bensinen är slut. Han tar fram den lilla gråa reservdunken och fyller i en skvätt samtidigt som linorna börjar slaka och spöna rätar sig.
Motorn startar med ett brak och nu kan vi fiska igen. Det nappar bra och vi drar ett tiotal spralliga slemraketer. Båten har en svag stank av illaluktande slem efter alla gäddor men det är något som man vänjer sig med.

Efter det blev det stendött, men när solens sista strålar spred ett svagt rött ljus så ville en skaplig gädda hugga. Den var riktigt sprallig och den gjorde en rejäl rusning som kändes som om att man hade krokat ett x-2000 tåg. Men när gäddan var där bredvid båten och lyste av det sista solljuset så valde han att kliva av och simma ned i det kristallklara vattnet. Detta blev slutet på en fantastisk höstdag.

image

Föregående

Hur man knyter en dubbelgrinnerknut

Nästa

Hur man riggar ett gummibete

Kommentera

Gäddtrolling en underbar höstdag

När jag vaknar och kollar ut genom fönstret så fattar jag direkt att det kommer bli en riktigt fin höstdag. Solen har precis gått upp över horisonten och sprider ett starkt ljus över hela huset. Trailern sitter på bilen och fiskeredskapen är packade för gäddtrolling.

Läs mer

Föregående

Hur man knyter en dubbelgrinnerknut

Nästa

Hur man riggar ett gummibete

Kommentera

Driven av WordPress & Tema av Anders Norén