Klockan är sju på morgonen och Britt-Marie vaknar av ett hårt slag på dörren som får henne att undra om någon försöker att slå sönder dörren med en murbräcka. Britt-Marie kliver upp och öppnar dörren med ett argt ansiktsuttryck som skulle kunna mörda någon, och där står Sven.

-Ha! Vad gör du här? Säger Britt-Marie med en sådan ilsken ton att Sven får kliva ett steg bakåt för att inte riskera att bli nedslagen av rösten.
-Vi ska ut och fiska! Säger Sven med ett brett leende.
Britt-Marie stelnar till av tanken att fiska. Hon har aldrig gjort det och kommer aldrig att göra det. Vad finns det för mening att åka och dra fisk bara för att ha något att göra. Dessutom så måste man ta i dom smutsiga och slemmiga vattenvarelserna, och det är ju inte speciellt hygieniskt. Britt-Marie säger nej tack. Absolut inte på någon elakt vis, för det skulle inte någon civiliserad person göra har Britt-Marie lärt sig. Sedan slänger hon igen dörren.

image