Britt-Marie

Det är en ny dag i Borg och Britt-Marie börjar denna dag precis lika. Hon strör bikarbonat över lakanet. Polerar fönstren med faxin och upptäcker ett brev på golvet.

Det är ett stort rött hjärta på kuvertet som det står Britt-Marie i. Britt-Marie plockar upp kuvertet och granskar det. Hon väljer att inte öppna det. För det är sannerligen inte rätt mot Kent. Hon lägger det på fönster brädan i fritidsgården. Det knackar på dörren. Det är Sven som kommer in genom dörren han frågar Britt-Marie ännu engång om hon vill ha hjälp med paket i bilen. Hon går med på det och följer med till bilen. Men hon påpekar hur allvaret i att han inte får öppna det. När dom kommer tillbaka till fritidsgården så står dörren öppen. Britt-Marie finner detta väldigt primitivt då all smuts utifrån kan komma in. När hon kommer in så står piraten där. Han håller i brevet med öppen mun. Han har öppnat det. Britt-Marie blir blir inte arg hon blir bara sårad. Hon tar sig modet att fråga vem det är ifrån.
-Det är ifrån oss i fotbollslaget, vi vill att du ska bli vår tränare! säger Piraten
-Men jag kan inget och fotboll och har minsann ingen lust och tid med att hjälpa er! Svarar Britt-Marie
Britt-Marie känner sig för första gången betydelsefull. Fast hon blir också upprörd över frågan.
-Du behöver ju bara följa med till stan och titta på. Säger Piraten med gråten i halsen.
-Det här är det största händelsen på året för ungdomarna! Säger Sven
-Jag följer väl med då fast bara för denna gången. Säger Britt-Marie
Britt-Marie är nu fotbollstränare för Borgs fotbollslag hon som avskytt fotbollen sen hon träffade Kent.

 

image