Om länkar i det tropiska havslandskapet

I artikeln “Länkar i det tropiska havslandskapet” (havet.nu (2015:2) berättar Charlotte Berkström om det tropiska havslandskapet och vad de olika landskapen har för betydelse för de alla olika fiskarterna.

Berkström berättar att det finns en mängd olika havslandskap i de tropiska områdena. Fiskarterna trivs bäst i de stora korallreven då det finns mer föda och mer skydd från de större rovdjuren. Tanzania är ett tropiskt land med väldigt stora korallrev, mangroveträsk och sjögräsängar. Charlotte Berkström Skriver att Dessa tre områdena är livsviktiga för diverse olika arter då några av dessa marker är lekmarker och överlevnadsmarker. Sjögräsängarna och mangroveträsken skapar liknande saker till undervattenskogar med hjälp av rötterna och de tjocka gräsmängderna.

Charlotte Berkström menar att med tanke på dessa markers betydelse så bör man se till att de inte skadas eller störs av diverse olika orsaker.

image

Föregående

Intervju med Evelina Henriksen

Nästa

Intervju med Simon Tamminen

Kommentera

Om länkar i det tropiska havslandskapet

I artikeln “Länkar i det tropiska havslandskapet” (havet.nu (2015:2) berättar Charlotte Berkström om det tropiska havslandskapet och vad de olika landskapen har för betydelse för de alla olika fiskarterna.

Läs mer

Föregående

Intervju med Evelina Henriksen

Nästa

Intervju med Simon Tamminen

Kommentera

Driven av WordPress & Tema av Anders Norén